Przed nami tydzień, w którym odbywać się będą uroczystości z okazji 100. rocznicy powrotu Leszna do Macierzy.

Główne obchody odbędą się 17 stycznia, natomiast przez cały tydzień będzie można uczestniczyć w inicjatywach przygotowanych przez Miasto Leszno, leszczyńskie instytucje i organizacje.

 

 

Wtorek 14 stycznia

 Już we wtorek 14 stycznia w Archiwum Państwowym przy ul. Solskiego 41 w Lesznie będzie można odwiedzić wystawę pod nazwą „Leszno w latach 1920-1939 w zbiorach fotografii i widokówek”. A o godzinie 10:00 Prezydent Miasta Leszna wraz ze Stowarzyszeniem „Wygraj Siebie” na ulicy Leszczyńskich będą rozdawać poduszki w kształcie serca i w barwach narodowych, specjalnie na tą okazję uszyte przez organizację.

 

Środa 15 stycznia

Dzień później 15 stycznia o godzinie 17:00 w Bibliotece Ratuszowej zaplanowany jest pokaz filatelistyczny.

 

Czwartek 16 stycznia

16 stycznia o godzinie 12:00 w siedzibie Biblioteki Ratuszowej będzie można wybrać się na promocję książki Agnieszki Glapiak „Legenda o Lesznie”. O godzinie 15:00 w Stacji Biznes rozdawane będą okolicznościowe flagi z logo 100- lecia powrotu Leszna do Macierzy. W tym dniu o godzinie 18:00 w Galerii Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych zaplanowany jest także wernisaż pod nazwą „Nukleacja”, którego autorką jest Daria Grabsztunowicz.

 

Piątek 17 stycznia

17 stycznia to dzień, podczas którego będą odbywały się główne obchody 100-lecia powrotu Leszna do Macierzy. O godzinie 10:00 w Bazylice pw. Świętego Mikołaja zostanie odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny oraz Powrotu Leszna do Macierzy. O godzinie 12:00 w auli Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej odbędzie się XX Uroczysta Sesja Rady Miejskiej Leszna. Podczas sesji wysłuchać będzie można wykładu prof. Aleksandra Mikołajczaka – prorektora Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Lesznie pn. „Powrót Leszna do Macierzy jako spełnienie wolności”. Uroczysta sesja będzie także okazją do wręczenia wyróżnień honorowych i podziękowań za zasługi dla Miasta. Na godzinę 17:00 zaplanowane zostały uroczystości patriotyczne przy Pomniku Żołnierzy Garnizonu Leszczyńskiego. Na zakończenie dnia o godzinie 19:00 w Hali Trapez odbędzie się jubileuszowy koncert dla mieszkańców, z udziałem gwiazd: Katarzyny Skrzyneckiej, Haliny Młynkowej i Łukasza Zagrobelnego, a także leszczyńskich wykonawców.

 

Sobota 18 stycznia

W sobotę 18 stycznia w godzinach od 10:00 do 14:00 w Alei Gwiazd Żużla przy Stadionie im. Alfreda Smoczyka zaplanowano piknik, podczas którego będzie można obejrzeć sprzęt wojskowy, strażacki i policyjny. W trakcie trwania pikniku będzie można za darmo skorzystać z lodowiska, a także uczestniczyć w grze terenowej. Około godziny 12:00 Stowarzyszenie „Wygraj Siebie” zaprezentuje taniec z flagami.

 

Niedziela 19 stycznia

W niedzielę w Hali Trapez odbędzie się mecz Futsal Ekstraklasy pomiędzy GI Malepszy Futsal Leszno – AZS UŚ Katowice. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 17:00.

 

Poniedziałek 20 stycznia

W poniedziałek 20 stycznia w godzinach 9.30 – 13.00 odbędzie się zbiórka krwi „Wolność mamy we krwi”. Zbiórka odbędzie się w sali sesyjnej Urzędu Miasta Leszna przy ulicy Kazimierza Karasia 15. Wymagana wcześniejsza rejestracja telefoniczna pod numerem 65 529 81 03. Zgłoszenia do 16 stycznia.

 

Wtorek 21 stycznia

We wtorek o godzinie 17.00 w Muzeum Okręgowym w Lesznie odbędzie się wernisaż wystawy „Styczeń 1920 – wolność i co dalej? Leszno w latach 1920 – 1939”.